Щодня, долаючи 126 східців вежі міської ратуші, нагору піднімається сурмач у буковинському народному вбранні. І в полудень, рівно о 12-ій, з балкона вежі він виграє на трубі мелодію «Марічки» на всі чотири сторони міста Чернівці. Австрійський публіцист Георг Гайнцен колись писав про Чернівці, що тут «недільний день починався з Шуберта, а закінчувався дуеллю. Це місто – на півдорозі між Києвом і Бухарестом, між Краковом і Одесою – було негласною столицею Європи, де співали кращі колоратурні сопрано, де тротуари підмітали букетами троянд, і де книгарень було більше, ніж кав'ярень. Чернівці – це був корабель задоволень з українською командою, німецькими офіцерами і єврейськими пасажирами на борту, який під австрійським прапором постійно тримав курс між Заходом і Сходом».
Впродовж віків Чернівці сформувались як місто з унікальною архітектурою, багатою культурною спадщиною, а толерантна атмосфера зробила Чернівці схожими на «Вавилон», де розквітли культурні та релігійні традиції різних народів. Місто, як і Рим, розкинулося на семи пагорбах, якими від річки Прут піднімаються старовинні вулички, звивисті, зламані крутими поворотами. На пологих схилах вони утворюють густу вуличну мережу, а на терасах збігаються до площ старого міста.
Історія

Наприкінці X ст. територія у межах сучасної Чернівецької області, яка тоді була заселена племінними об’єднаннями тиверців і хорватів, увійшла до складу Київської Русі, а зі створенням в XI ст. Галицького князівства – до складу останнього і перебувала у ньому до середини XIV ст. Саме у цей час, імовірно в середині XII ст. (1153 р.), на лівому березі р. Прут було засновано фортецю для охорони торгового Берладського шляху, який вів із нижнього Подунав’я до Галича. Навколо дерево-земляної фортеці з часом виріс ремісничий посад з будинками зрубної конструкції. Це місто згадується серед інших в «Списку городів руських дальніх і ближніх» як Черн на Пруті. Можливо, ця назва походила від чорних дубових, перекладених чорноземом, стін фортеці. Очевидно, від слова Черн походить й назва міста Чернівці...більше
Визначні пам’ятки

Чернівці – одне з небагатьох міст України, яке по праву вважається перлиною архітектури. На державному обліку в історичній частині столиці Буковини знаходиться 706 пам’яток архітектури, 20 з яких загальнонаціонального значення. Історична забудова старого міста – це цілісний, майже недоторканий ансамбль XIX – початку XX століть, відомий своїми стильними сецесійними будовами, створеними представниками віденської школи модерну Отто Ваґнера. Архітектурною перлиною Чернівців по праву вважається ансамбль колишньої Резиденції митрополитів Буковини і Далмації, включений до всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО...більше
Екскурсії
Чернівці відомі, насамперед, колишньою Резиденцією митрополитів Буковини і Далмації (спадщина ЮНЕСКО) та архітектурою віденської сецесії, що з’явилася тут за часів розквіту Австро-Угорської імперії Габсбургів, до складу якої майже півтора сторіччя входило місто. Для їхнього огляду та знайомства з історією Чернівців найкраще замовити оглядову екскурсію старим містом.
З Чернівців також можна здійснити цікаві заміські екскурсії, адже неподалік від міста розташовані 2 із семи чудес України: Хотинська та Кам’янець-Подільська фортеці, а також Буковинські Карпати і трохи далі – Яремче...більше
Відгуки
Serhyj Ryzhov, 29.03.2023
Очень интересно читать о городе в котором я родился и "проползал на брюхе" всю намалёванную карту. И предки мои вели разговоры о Гуцулах Путильщины и Евреях Секурян.
Шо вам сказать господа.
Чернавицы. Вица - это прутик (река Прут). Говорили раньше что правильно глаголить - "Черн на вице". Так говорили Садыгурские хасиды, Ленковские украинцы и Румыны с Жучки, и все остальные буковинцы и молдаване.
В первой школе, где учился Осип - Юрай Франко, учителя евреи помнили о нем в плоть до 1992 года. Эта школа при румынах стал "промышленной", при ранних советах "железнодорожной", при поздних №14.
Ну да господь с ним.
Интересно что подземные туннели прорывали нашу школу на Х сторон. От Боженка (Школьной) до Сталинградской (Сагайдачного) . От Старого "Дома Полковника" до "Дворца пионеров" на Щорса (Шептицкого), од "Дома Генерала" до тюремной площади.
На старый снесенный базар где площадь Филармонии, и на базар возле "Ицык штрас" (сталинградская и она же сагайдачного)... ходили ковырять с земли потерянные мирянами крейцеры... это на мороженное возле старого костела (Крейцеры сходили за советские копейки, а продавцы только радовались).
И да. У местных "днэшняя" ул. Кобылянская звалась "Панштрас".
Любой житель Буковины, Гуцульщины, северной Бессарабии, под словом "Город" подразумевал только одно место - Чернавицы.
Берегите этот город.
Тетяна, 29.06.2017
Екскурсовод Степан, дуже цікавий і ерудований, зумів закохати кожного в своє місто
Світозар 21 червня 2017, 21.06.2017
Прекрасне українське місто Чернівці вітають Черкаси і могутній Дніпро
святкуймо сьогодні величне космічне свято Купало
Елена, 12.04.2017
Провели бесподобных 2 часа с экскурсоводом Надеждой.Большое спасибо за вдохновенные рассказы и потрясающие истории.
РоКсОлАнА*, 01.04.2017
дуже дякую за інформацію , дуже красиве місто.... *_*
Макс, 24.12.2016
Чернорцы удивили https://youtu.be/i_eA4lyBjLQ
Дмитрий, 25.11.2016
https://youtu.be/fEAk5ebh9M4
ОКСАНА, 17.07.2016
ХОЧУ ПОДИВИТИСЯ НА ЧЕРНІВЦІ
Наталья, 07.05.2016
В дополнении к уже написанному
Выездные экскурсии незабываемы.
Но хочу дать совет, выезжающим на перевал Немчич: в ресторане "Червона рута" очень вкусная грибная юшка и потрясающий мед к чаю. От баниша, борща и дранников не в восторге. Советуем все-таки брать с собой бутерброды (чай и грибную юшку пробовать обязательно), а также иметь яблочко (если на обратном пути будете заезжать смотреть оленей, чтобы их покормить. Но про оленей уточняйте у Виталия, т.к. может быть, что оленей не будет)
Наталья, 07.05.2016
3 дня отдыхали с семьей в Черновцах. Нашли этот сайт и обратились к экскурсоводам.
В полном восторге от экскурсий:
- в первый день обзорную экскурсию прослушали с Марией и побывали в Резиденции Митрополитов (ныне университет) с экскурсоводом Михаилом;
- на второй день поехали с Виталием в Буковинские Карпаты;
- на третий день ребенок поехал с Виталием в каньон и на водопады, а мы с супругом пошли на экскурсию с Ливией по Черновицким храмам.
Мы в восторге от рассказанного и увиденного.
Все экскурсоводы очень тактичны, вежливы. Информация интересна и очень познавательна.
Всем рекомендую.
Спасибо создателям сайта за информацию и рекомендации.
От души желаем всем здоровья, мира, успехов в туристическом бизнесе и процветания!!!!!!
Олена, 06.05.2016
Під час травневих свят ми відвідали затишне місто Чернівці. Маленький Відень... Нам пощастило потрапити на екскурсію старим містом з Віталієм Олександровичем. Дякуємо за тонкий гумор, дивовижно цікавий та різносторонній матеріал і чудовий настрій! Кілька годин пролетіли непомітно!