Гід по місту Чернівці: екскурсійна інформація, карта маршруту та навігаційні вказівки для самостійної прогулянки старим містом.

Туристичний путівник
  Резиденція митрополитів (Університет)  
  Екскурсії  
+38

Оглядовий маршрут старим містом

Відкрити для себе Чернівці Вам допоможе оглядовий маршрут старим містом, який охоплює усі місцеві пам’ятки архітектури та має протяжність 3,5 км. Щоби краще пізнати Чернівці, варто замовити екскурсію за цим маршрутом. Якщо Ви хочете зробити це самостійно, то скористайтеся нашою екскурсійною інформацією та навігаційними вказівками.

Якщо Ви приїхали поїздом, то перейдіть на протилежний від вокзалу бік вул. Гагаріна, сядьте на тролейбус № 3 або № 5 і проїдьте одну зупинку в напрямку до центру міста. Радимо Вам скористатися тролейбусом, оскільки подолати затяжний підйом пішки буде доволі виснажливо. Вийдіть на наступній зупинці «Театр ляльок» (чернівчани її ще називають «Шкільна» або «Боженко»), перейдіть вулицю Головну та, обійшовши спереду будинок «Корабель», вул. Шолом-Алейхема. Ви знаходитись на колишній площі Святого Хреста, проте не затримуйтеся тут – Ви сюди ще повернетесь. Підніміться пару кроків до початку вул. Шкільної (колишня Боженко) та пройдіть цією вулицею до «Турецького мосту». Там ліворуч відкриється панорама Турецької площі.

Якщо Ви приїхали автобусом чи розмістилися в готелі десь в місті, то відшукайте найближчу зупинку тролейбуса № 3 або № 5 та проїдьте ним в напрямку до залізничного вокзалу до зупинки «Театр ляльок» (чернівчани її ще називають «Шкільна» або «Боженко»). Тепер Ви знаходитися на колишній площі Святого Хреста, проте не затримуйтеся тут – Ви сюди ще повернетесь. Знайдіть початок вул. Шкільної (колишня Боженко) та пройдіть цією вулицею до «Турецького мосту». Там ліворуч відкриється панорама Турецької площі.

Якщо Ви подорожуєте автомобілем, то їдьте одразу на Турецьку площу. Там є зручна парковка, де можна залишити автомобіль. Маршрут прокладений таким чином, що закінчується неподалік від Турецької площі, отож Ви туди повернетесь по вул. Сагайдачного.


Турецька площа (Пресвятої Марії)

За молдавсько-турецьких часів, тобто до кінця XVIII ст., Чернівці своїм виглядом нагадували радше велике село. Розкидані поміж пагорбами хатини міщан були оточені городами та садками, тож до такої забудови якнайменше пасувало поняття «архітектурний ансамбль». Тодішнє середмістя охоплювало невелику територію схилу та низини в районі сучасних вулиць Головної (на самому початку), Шолом-Алейхема, А. Барбюса, Петра Сагайдачного, Турецької та прилеглих до них вуличок і провулків. Єдиним з трьох майданів тодішніх Чернівців, що зберігся дотепер, є Турецька площа...більше

Поверніться пішки по вулиці Шкільній до перехрестя з вул. Шолом-Алейхема й Головною – колишньої площі Святого Хреста, тобто туди, куди Ви приїхали тролейбусом. Назва цієї вулиці походить від першої школи, яка з’явилась тут на початку австрійської доби у 1784 р. На жаль, вона не збереглася, натомість на своєму місці залишилась споруда колишньої другої чернівецької школи з меморіальною дошкою про те, що тут навчався майбутній великий румунський поет – Міхай Емінеску.


Колишня площа Святого Хреста

Площа Святого Хреста знаходилася на роздоріжжі теперішніх вулиць Шолом-Алейхема, Шкільної й Головної. Звідси наприкінці XVIII ст. розпочалася забудова міста новоспеченою австрійською владою. Площа стала, власне, першим архітектурним ансамблем австрійських Чернівців: мурований костел Воздвиження Святого Хреста разом із адміністративними спорудами – «Генеральським домом», гауптвахтою та сусідніми кам'яницями – надали їй привабливого, насправді європейського вигляду. Від цієї тоді центральної площі в усі кінці міста розходилися вулиці, які забудовувалися й подовжувалися разом зі зростанням Чернівців...більше

Вздовж лівої бічної стіни костелу Воздвиження Святого Хреста, на якій знаходиться сонячний годинник, тягнеться вулиця Бетховена. Пройдіть нею до площі Філармонії. По дорозі зверніть увагу на старі металеві електричні стовпчики, які збереглися ще з австрійських часів. До речі, електричне освітлення у Чернівцях з’явилося у 1896 р., а наступного року вулицями міста пішов трамвай.


Площа Філармонії

Одним із найстаріших майданів середмістя, який розквіт за австрійської доби, є площа Філармонії. Історія цього майдану сягає кінця XVIII ст., коли тут розташовувався ринок, де торгували переважно мукою. Звідси і перша його назва – Мучний, чи, по-німецьки, Мельпляц. Окрім торжища тоді тут знаходилися військові склади та крайова в’язниця, які знесли в середині XIX ст., а на їх місці збудували житлові двоповерхові кам’яниці. Тож площа стала набувати пристойного вигляду та її вподобали чернівецькі меломани, які плекали мрію про власне концертне приміщення. У 1880 р., після зведення тут будинку Музичного товариства, площу перейменували на честь кронпринца Рудольфа – Рудольфспляц...більше

Обійдіть будівлю філармонії з правого боку по вулиці Чайковського та ознайомтеся з меморіальними дошками на її бічній стіні. Там, де будівля філармонії закінчується, поверніть праворуч на вул. Худякова та пройдіть нею до Центральної площі. По дорозі з лівого боку зверніть увагу на споруду Головного поштамту, збудовану наприкінці ХІХ ст. у стилі італійського відродження.


Центральна площа

Центр Чернівців уособлює Центральна площа, у минулому майдан Ринок або Рінґпляц, що є серцем міста ось уже майже два століття. Площа справді є центральною – від неї як промінці розходяться врізнобіч майже всі головні вулиці міста: Головна, Руська, Університетська, І. Франка, О. Кобилянської та ін. Архітектурний ансамбль майдану Ринок, що почав формуватися на рубежі XVIII-ХІХ ст., став уособлювати нове обличчя міста. Однак справді європейського вигляду площа набула лише після спорудження тут у 40-х роках ХІХ ст. ратуші, яка назавжди закріпила за майданом статус центру Чернівців й головного осередку міського життя...більше

Промінцем від Центральної площі тягнеться вулиця Ольги Кобилянської. На її початок Вам вкаже граційна кутова вежа колишньої кав'ярні «Габсбург», яка височіє ліворуч від Ратуші. Прогуляйтеся цією єдиною в Чернівцях пішохідною вулицею, а по дорозі загляньте у внутрішні подвір’я, зокрема будинку під № 22. Не затримуйтеся біля Кафедрального собору, що буде з правого боку, – Ви його відвідаєте пізніше. Натомість одразу після собору на перехресті поверніть ліворуч і вулицею Вірменською спустіться до Вірменської церкви. Потім поверніть праворуч і пройдіть по вул. Українській до першого перехрестя. Тут знову поверніть праворуч і вулицею Челюскінців поверніться на вул. О. Кобилянської.


Вулиця Ольги Кобилянської

Промінцем від Центральної площі тягнеться вулиця Ольги Кобилянської – єдина у Чернівцях пішохідна вулиця. Дата народження тодішньої Молодіївської, а пізніше Панської вулиці відома точно: в 1786 році на розі Центральної площі та теперішньої Кобилянської був закладений перший мурований будинок, а перед тим на його місці довелося викорчувати чимало пеньків. На початку XX ст. старожитні хатки були витіснені дво- і триповерховими стильними кам'яницями, а саму вулицю забрукували. Ще живі ті чернівчани, котрі пам’ятають, як тодішню Панську двірники мили водою з милом по кілька разів на день, а поліціант примушував кожного «нечупару» з брудним взуттям гарно витерти ноги, перш ніж ступити на бруківку...більше

Верніться вулицею О. Кобилянської до перехрестя, звідки Ви спускалися до Вірменської церкви. Поверніть тут ліворуч на вулицю Кафедральну та відвідайте Кафедральний собор Святого Духа. На його подвір’ї, ліворуч від головного входу, є безкоштовний туалет WC. Перейдіть вулицю Головну та пройдіть далі по вул. Кафедральній до Соборної площі. По дорозі зверніть увагу на Костел Серце Ісуса, що буде з лівого боку в кінці вул. Поповича, а також на будівлю колишньої Крайової управи Буковини.


Соборна площа

Соборна площа, у минулому Австріяпляц, є найвищою точкою старого міста – 225 м над рівнем моря. Колишня назва площі пов’язана з монументом Австрії, який був споруджений у 1875 р. з нагоди сторіччя приєднання Буковини до імперії Габсбургів і знесений румунською владою після Першої світової війни. До архітектурного ансамблю Соборної площі також належить пам’ятник радянським воякам, загиблим у Другій світовій війні, споруджений у 1946 р. на місці недобудованого румунського військового меморіалу.

Від Соборної площі пройдіть повз пам’ятник загиблим радянським воякам по вул. Червоноармійській до вул. Головної. На розі цих вулиць знаходиться розколота брила з дерев’яним хрестом – все, що залишилося від пам’ятника полеглим солдатам 41-го піхотного полку австрійського війська, сформованого буковинцями, знесеного радянською владою у 1949 р. Спустіться трохи вулицею Головною й одразу після готелю «Київ», що буде з лівого боку, поверніть ліворуч і пройдіть Готельним провулком до вул. І. Франка. Трохи спустіться по ній праворуч і одразу поверніть ліворуч на вул. А. Міцкевича, а потім – праворуч на вул. М. Ватутіна. По вул. М. Ватутіна пройдіть до Театральної площі, по дорозі зверніть увагу на будівлю колишнього Палацу юстиції, що буде на початку вулиці з лівого боку.


Театральна площа

Наприкінці ХVIII ст. там, де тепер Театральна площа, була околиця міста, за якою починався густий ліс. Пізніше тут знаходилися військові склади з провіантом, які були знесені на початку XX ст., коли на площі розпочалась активна забудова. У середині XIX ст. на майдані торгували зерном. Пізніше торгівлю зерном перенесли в інше місце, а натомість майдан облюбували торговці рибою, тож він став називатися Рибним – Фішпляцом. Наприкінці XIX ст. цю площу офіційно назвали на честь монаршої особи ім'ям Єлизавети. До початку XX ст., попри пишну назву, Єлизаветпляц залишався пересічним базарним майданом, куди городяни навідувалися хіба що для купівлі харчів. Перевтілення цієї містечково-базарної площі в імпозантний і стильний європейський майдан відбулося завдяки спорудженню тут у 1904-1905 рр. нового міського театру...більше

Обійдіть театр з правого боку, позаду нього поверніть праворуч на вулицю Гете і по ній спустіться до перехрестя з вул. Університетською. Тут поверніть ліворуч і пройдіть вулицею Університетською до колишньої Резиденції православних митрополитів Буковини і Далмації, де сьогодні знаходиться Чернівецький національний університет. На початку по дорозі з правого боку зверніть увагу на перший корпус університету, відкритий у жовтні 1875 р. указом цісаря Австро-Угорщини Франса Йосифа, про що свідчить меморіальна дошка на його фасаді. Потрапити на територію університету можна до 5 години, заплативши за вхід 10 грн. з особи.


Університет (колишня Резиденція Буковинських митрополитів)

Серед визначних пам’яток Чернівців особливе місце посідає архітектурний ансамбль колишньої Резиденції православних митрополитів Буковини і Далмації, включений до всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Він був побудований на місці старого єпископського будинку в 1864-1882 рр. Нині тут розмістилися центральні корпуси Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Цей унікальний архітектурний ансамбль з’явився на світ завдяки зусиллям єпископа Євгена Гакмана. У 1863 р. він домігся від австрійського цісаря дозволу на будівництво нової просторої резиденції, гідної столиці Буковини. Наступного року, одразу після освячення Кафедрального Свято-Духівського собору, владика Гакман уже заклав наріжний камінь у фундамент майбутньої резиденції...більше

Біля входу до Університету знаходиться кінцева зупинка кількох тролейбусних маршрутів. Сядьте на тролейбус № 2 або № 4 і проїдьте до зупинки «Садовського» – третя, не рахуючи кінцеву. Вам виходити одразу після Центральної площі, на якій Ви вже були, так що легко зорієнтуєтеся. Тут на розі вулиць Руської та Ломоносова знаходиться, побудована у стилі українського бароко, Успенська греко-католицька церква. Пройдіть трохи вперед вулицею Руською та з лівого боку побачите Миколаївський кафедральний собор, зведений за зразком румунської культової архітектури, на що вказують «кручені» бані храму. Позаду нього на вулиці Сагайдачного знаходиться найдавніша культова пам’ятка міста – дерев’яна церква Святого Миколая. Тут наша прогулянка добігає кінця. До речі, по вулиці Сагайдачного можна повернутися на Турецьку площу.Замовити екскурсію
за цим маршрутомзамовити

Відгуки

Вікторія,  14.11.2013
ДУЖЕ дякуємо за маршрут, карту, інформацію!!! вперше були у Чернівцях, завдяки Вашому сайту, побачили усю красу міста, знайшли тут інформацію про місця та споруди в яких побували. Дуже хороший та корисний сайт!!! Ще раз дякуємо!!!

Макс,  03.11.2013
Класний гід, пройшовся по даному маршруту, все клас, побачив багато цікавого. Доречі вхід в університет уже 10 грн (без екскурсії). Якщо хочите поменше кружляти в пошуках вулиць раджу мати при собі телефон з GPS

Світлана,  31.10.2013
Дуже вдячна авторам сайту за детальний маршрут!Місто чудове ,чисте , затишне та залишае бажання повернутися!!Чудовий настрій,багато гарних фото лишилось напам*ять про уікенд в Чернівцях!!!!

Владимир,  27.10.2013
Отличный сайт, очень информативно! Спасибо!
Приехал на день посмотреть - следовал вашим рекомендациям, шел по маршруту. Все очень понравилось, привез много красивых фото!

Валентин,  15.10.2013
Дякую за надану можливість зануритися в істрію прекрасного міста! Маршрут розроблений ідеально!

Наталя ,  14.10.2013
Вчора повернулися з вашого чудового міста! Всім рекомендую його відвідати. Вражень - незліченна кількість! І які ж ви молодці зі своїм сайтом!!!!! Я ще ніде не отримувала стільки необхідної і безкоштовної інформаціі :)
Так тримати! Окрема подяка від мого чоловіка Валентина

Олександр,  16.09.2013
Панорамний вигляд відкривається лише з мосту Турецької площі, й лише на північну околицю міста – на район вулиці Хотинської та Садгору.

Леся,  16.09.2013
Підскажіть будь-ласка, мені розповідали що у Чернівцях є площа з якої в певній годині видно як вмикається освітлення в кожному районі міста, де це є ?

Елена,  10.09.2013
Спасибо!!!Очень подробное и интересное описание. Пригодилось для самостоятельной прогулки по городу.

Олекснадр,  01.09.2013
Ціни та контактні дані екскурсоводів дивіться на сторінці екскурсії.

Оксана ,  01.09.2013
Вартість туру по місту Чернівцях

Трушен,  11.08.2013
К данному маршруту можно добавить, что на Турецкой площади есть интересная "скульптура" огромного велосипеда. Не поленитесь на него залезть и фоткнуться.
Вообще таких "фишек" много по городу, пусть вам расскажут о них знающие люди.
Также, если получиться, подниметесь на Ратушу. С башни открывается вид почти на весь город. Правда туда не всегда можно попасть.
Старайтесь не ехать на большие религиозные праздники - будут закрыты почти все кафе и рестораны.))
Если вы там еще не бывали - обязательно найдите время, что бы почувствовать этот город изнутри.
Но одного дня мало, что бы все обойти и не устать. Два дня минимум - иначе не будет тех впечатлений, за которыми стоит ехать.

Олександр,  06.08.2013
З екскурсоводом - 3 год. по місту + 40 хв. по Резиденції митрополитів.

Ольга,  06.08.2013
Скільки часу займає така екскурсія?

Ксеня,  14.07.2013
Дякую за інформацію !
Карта детальна і зрозуміла )
Дуже сподобалось у вас , приїдемо ще !!!!!!!!!!!!

Александр,  05.07.2013
Добре в Чернівцях усім

Анатолий,  21.05.2013
Маршрут действительно хорош. А тем, кто не сможет приехать в наш город летом, приезжайте зимой, в январе, когда на улице не очень уютно, но зато сможете увидеть ещё и буковинский "карнавал" - маланку. Весьма экзотическое действо: Маланка-фест 2013 у Чернівцях! (рекламний ролик)

Ірина,  17.05.2013
Я народилася у Чернівцях, ніби то багато чого знаю про місто. Проте, коли постало питання показати місто гостям за півтори години, я розгубилася... Щиро вдячна Вам за допомогу. Надзвичайно оптимальний маршрут і обємна інформація. ДЯКУЮ!!! PS. Дякую за легенди

Егор и Илона,  15.05.2013
Отличный маршрут, посмотрели город как с экскурсоводом. Замечательная программа на один день. Успели поесть и вернуться обратно в Каменец.

Роман,  13.05.2013
Дякую за карту, маршрут та детальний опис. За 1 день вдалось все відвідати і отримати незабутні враження від Чернівців. Молодці!! Велике дякую всім хто долучився до створення маршруту!!!!!

Анна,  11.05.2013
Дуже дякую, за змістовну інформацію, обовязково завітаємо до вашого славетного міста)

Евгения,  09.05.2013
Огромное спасибо за сайт. Он просто шикарный.много полезной информации нашла здесь.мы только собираемся приехать к вам в гости, так что сайт очень помог в планировании поездки!

Настя,  18.04.2013
Дякую тим, хто склав цей маршрут! У нас була група студентів з 10 осіб. Ми приїздили до Чернівців з Києва на один день і встигли все обійти та насолодитись архітектурою та тутешньою кухньою.

Валерія ,  12.02.2013
дійсно чудовий маршрут .

Богдан і Христина,  31.01.2013
Хочу просто подякувати))
Банально шукав за ключовими словами "Чернівці туризм", гугл видав ваш сайт.
Їхали в Чернівці на один день, туди й назад, на авто, із Тернопільщини. І саме за вашими вказівками побудували маршрут. Пройшлися від Турецької площі до Університету - і потім на тролейбусі
Вийшло напрочуд цікаво й інформативно!
Відчули дух Чернівців (наскільки це можливо за один день)
Гарне у вас місто!

Ваше ім’я
Коментар
Уведіть код