Чернівці - Університет (колишня Резиденція Буковинських митрополитів): історія будівництва, архітектурний ансамбль.

Туристичний путівник
  Резиденція митрополитів (Університет)  
  Екскурсії  
+38

Університет (колишня Резиденція Буковинських митрополитів)

Серед визначних пам’яток Чернівців особливе місце посідає архітектурний ансамбль колишньої Резиденції православних митрополитів Буковини і Далмації, включений до всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Він був побудований на місці старого єпископського будинку в 1864-1882 рр. Нині тут розмістилися центральні корпуси Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Цей унікальний архітектурний ансамбль з’явився на світ завдяки зусиллям єпископа Євгена Гакмана. У 1863 р. він домігся від австрійського цісаря дозволу на будівництво нової просторої резиденції, гідної столиці Буковини. Наступного року, одразу після освячення Кафедрального Свято-Духівського собору, владика Гакман уже заклав наріжний камінь у фундамент майбутньої резиденції.

Проект архітектурного ансамблю виконав відомий чеський учений, архітектор, академік Йосеф Главка. Він спроектував нетрадиційний комплекс споруд у дусі еклектики з переважанням елементів візантійського та романського стилів. Цей проект неодноразово займав призові місця на відомих конкурсах архітекторів і був, зокрема, відзначений на Всесвітній виставці у Парижі. Композиція ансамблю досить складна, але при цьому відзначається чіткістю планування. Вона складається з трьох монументальних споруд-корпусів: головного, духовної семінарії разом із церквою Трьох Святителів, пресвітерія.фотоальбом


Головний корпус Резиденції

У головному корпусі (нині центральний V корпус, у якому розміщені ректорат і факультет іноземних мов) знаходився осідок митрополита з просторими апартаментами, де він працював і відпочивав, та розкішними залами, у яких він влаштовував аудієнцію для високих гостей і де відбувалися єпархіальні засідання. У куті лівого крила корпусу розмістилася домашня церква владики – каплиця Івана Сучавського, з якої власно і розпочалося будівництво всієї Резиденції.

Серед приміщень головного корпусу своє красою і величчю вражає Синодальна зала, одна з найгарніших в Європі. Вона була оздоблена мармуром (звідси її теперішня назва – Мармурова) і обставлена бічними галереями колон, на які спиралася декорована орнаментикою дерев’яна стеля. Враження неземної величі посилювали й коридори з мармуровою мозаїкою на підлозі та розмальованими стелями у формі куполів. На жаль, у 1944 р. Синодальна зала була пошкоджена пожежею. У вогнищі постраждали не лише інтер’єри, але й загинула синодальна бібліотека, що містила унікальні стародруки та архіви. Теперішній вигляд Мармурової зали – лише копія, створена реставраторами.

Проте пожежа змилостивилась над Залою засідань Священного синоду (теперішня Червона зала). Її інтер’єр зберігся у первісному вигляді. Стіни Червоної зали оздоблені китайським шовком, дерев’яна стеля декорована орнаментом, а підлога встелена паркетом з червоного бука, дуба та зеленої липи. На одній зі стін висять величезні венеціанські дзеркала, створені за старовинною технологією вони нараховують аж п’ять шарів срібла.


Церква Трьох Святителів

Ліворуч від входу до Резиденції у теперішньому VI корпусі університету знаходилися два духовні навчальні заклади. Одним із них була духовна семінарія, створена у Чернівцях ще у 1828 р. Вона займала другий поверх будівлі, а перший поверх з ініціативи митрополита було передано під потреби греко-православного теологічного факультету Чернівецького університету, відкритого у 1875 р.

Підковоподібний семінарський корпус з трьох боків оточує церкву Трьох Святителів. Перший камінь у фундамент храму заклав владика Євген Гакман у квітні 1867 р. Над його інтер’єром працювало кілька фахівців високого рівня. Церкву розписував маляр-професор із Відня Карл Йобст. Його пензлю належать темперні розписи з біблійними сюжетами. Завдяки чудовій акустиці до храму залюбки приходили послухати службу чернівецькі шанувальники церковного співу, які нині знову отримали таку нагоду.

У 1993 р. після часів радянського атеїзму було відновлено теологічне відділення у складі філософсько-теологічного факультету Чернівецького університету, яке розмістилося на першому поверсі семінарського корпусу, а у церкві Трьох Святителів відродилися богослужіння, які так само проводять студенти-теологи та їхні духовні наставники-викладачі.


Колишній пресвітерій

У корпусі, що праворуч від центрального входу (нині IV корпус університету, де тепер розміщений географічний факультет), знаходилися дяківська школа, архидієцезальний музей та фабрика свічок. Дах історичної будівлі пресвітерія, як і всієї Резиденції, вкритий орнаментованою черепицею на зразок буковинських народних візерунків. Посередині корпусу над головним входом височіє вежа з годинником та куполом, який по колу оздоблений зірками Давида. У такий спосіб увіковічнили пам’ять про грошову допомогу, надану буковинській православній митрополії єврейською громадою міста. Адже потрібну для будівництва Резиденції астрономічну суму – 1,8 млн. гульденів самі православні зібрати б не змогли.


Дендропарк

Позаду головного корпусу Резиденції був закладений дендропарк площею близько 5 гектарів. Більша його частина виконана у ландшафтному стилі. Тут поруч з екзотичними видами дерев ростуть місцеві: клени, дуби, липи, граби.

При вході до парку стоїть пам’ятник Йосефу Главці, споруджений у 1937 році скульптором А. Северином. Поруч росте стара ялина – ровесниця парку, біля якої знаходяться два басейни з фонтанами. Головна алея парку веде до невеличкого басейну з плакучими вербами, магнолією Суланжа та катальпами. Звідси у різних напрямках розходяться доріжки з асиметричною посадкою дерев, відкритими галявинами, затишними баскетами. Парк донині зберіг елементи декоративного оформлення: штучні гірки, садові лави, скульптури. Серед дивовиж парку – рукотворний кам’яний грот, про призначення якого сперечаються й досі.


Відгуки

Даринка,  08.12.2016
Власне у резиденції не була, але збоку виглядає бомбезно! Обов'язково сходжу)))

Тарас,  15.02.2016
Я сам родом з Івано-ФранківськоЇ області.Коли я приїхав у Чернівці і мені провели екскурсію по цьому унівеситеті, я був у захваті! :)

Андрей,  20.09.2015
Круто, кто бы мог подумать, что у нас в стране есть такие архитектурные сооружения! Чем-то визуально напоминает картинки из кинофильмов про учебные заведения у британцев, что-то есть... Еще раз посмотрел на фото - очень красиво!

Татьяна,  03.09.2015
Учусь сдесь))

Анна,  24.06.2015
Свого часу закінчила Чернівецький університет. Не шкодую про свій вибір і щоразу захоплююся його величчю.

Анна,  06.06.2015
Черновцы- удивительный город,чувство домашнего тепла и уюта не покидало все время , люди очень доброжелательные, Национальный Университет - настоящая гордость города, от такой красотищи просто захватывает дух, понимаешь что все это создано при великом руководстве Творца Нашего Любящего

Татьяна,  05.06.2015
Вчера приехали из Черновцов.Впечатление от города, людей прекрасное,памятники архитектуры великолепные Потряс своей красотой ансамбль Национального Университета хотелось рассматривать все его детали прочувствовать необыкновенный гений его создателей Хочется приезжать в этот город снова и снова Его жители бережно хранят свою историю

Jenya,  12.05.2015
Очень хотела увидеть эту красоту! Только приехала из Черновцов. Такая красота , что дух захватывает!!!! Замечательное чудесное священное место. Обязательно для посещения еще не один раз. Вспоминаю с необычайным восхищением!!!!!!

Татьяна,  05.05.2015
Я просто в восторге от увиденного,такое сооружение только богом благословленные люди могли задумать и выстроить.Вечная им хвала.Нам бы таких!!!

Саша,  04.05.2015
как называется днепропарк

НАТАЛИ-756,  20.04.2015
Много чудес на свете, много красот на свете,только об этом университете можно сказать: Чудо из чудес; Красота из красот!Слава Господу за данную мне возможность полюбоваться на этот шедевр!

ще відгуки

Ваше ім’я
Коментар
Уведіть код